sztuka szuka i rozwija
poszukiwanie nowych form rozwoju artystycznego poprzez realizację niekonwencjonalnych projektów edukacyjnych
*Wychowanie Przez Teatr podjęte w 2000 roku przez artystów skupionych przy Poznańskiej Fundacji Artystycznej –wyrażone zorganizowaniem 3-etapowego kursu dla instruktorów amatorskich zespołów teatralnych pracujących w szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach na terenie powiatu poznańskiego zakończone stworzeniem w 2005 Powiatowego Klubu Instruktora Teatralnego , wyprodukowaniem oryginalnych spektakli „moje ...naście lat” , „ta nasza młodość”, „Historie nie z tego świata dla młodszej siostry i brata”, „czasówki –wyliczanki”
-„Ta nasza młodość” w wykonaniu najlepszych grup teatralnych powiatu poznańskiego to cykl kilkumiesięcznych spotkań warsztatowych dla uzdolnionej artystycznie młodzieży licealnej z tekstem, dźwiękiem, ruchem, plastyką i innymi środkami artystycznej ekspresji zakończony wspólnym działaniem-prezentacją widowiska powstałego na bazie własnych, oryginalnych pomysłów. Spotkanie z teatrem i poprzez teatr wyzwoliło skumulowaną energię drzemiącą w duszach młodych artystów –pozwoliło na ustosunkowanie się do najważniejszych problemów wieku młodego, wyeksponowanie tkwiących problemów i zdiagnozowanie otaczającej, niekiedy ponurej rzeczywistości. Powstał wizerunek świata niezwykle barwny, niejednoznaczny, często okraszony nutą zadumy i czasami złośliwie prześmiewczy. Widowisko kreowała młodzież z grup teatralnych: LO w Kórniku, LO w Tarnowie Podgórnym, LO w Pobiedziskach Letnisku, Ośrodka Kultury w Przeźmierowie,
Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las
reżyseria: Irena Lipczyńska, Bogdan Żyłkowski, współpraca: Piotr Bańkowski, Beata Bąblińska, Urszula Brylewska-Łukomska, Teresa Gąsiorowska, Wiesław Górski, Ewa Głowacka-Fierek, , Teresa Mańczak, Magdalena Piasecka, Grażyna Smolibocka, Renata Szpindor
Scenariusz powstał na podstawie młodej poezji i tekstów własnych uczestników projektu
*Klub Instruktora Teatralnego -stworzenie miejsca spotkań i wymiany doświadczeń ludzi z pasją, nauczycieli i instruktorów, dla których wychowanie przez teatr nie jest niechcianym obowiązkiem lecz misją , tworzeniem rzeczy artystycznych z pasją i przekazywaniem jej młodym, szkolnym artystom.
* w 2002 odbyła się inauguracja bardzo ważnych działań edukacyjno –artystycznych Dzień Dobry Sztuko Konfrontacje Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych Powiatu Poznańskiego. To rezultat projektu Wychowania Przez Teatr przeznaczonego dla instruktorów szkolnych zespołów teatralnych działających na terenie powiatu poznańskiego rozpoczętego w 2001 r. Odbyły się wówczas warsztaty teatralne z nauczycielami- instruktorami a potem powstało kilka widowisk na bazie oryginalnego scenariusza pisanego przez dzieci i młodzież biorącą udział w warsztatach artystycznych.
KONFRONTACJE to wstęp do przygody ze SZTUKĄ . To spotkania dzieci i młodzieży z TEATREM. To możliwość zaprezentowania swojej WYOBRAŹNI .Mamy nadzieję, że nieskrępowana aktywność twórcza młodego artysty oraz potrzeba osobistego kreatywnego opisania świata, poparta dużą dawką humoru i autentycznej zabawy zaowocują przestawieniami oryginalnymi w formie, ważnymi w treści i przesłania oraz prowokującymi do rozważań o kondycji MAŁYCH I DOROSŁYCH.
Celem Konfrontacji jest:
prezentacja dorobku artystycznego „teatru najmłodszego”,
rozbudzenie myślenia i emocji młodego twórcy w celu dostrzeżenia drugiego człowieka i uwrażliwienie się na jego potrzeby i doznania,
inspiracja w celu wykreowania postaw twórczych, aktywnych, opisujących otaczający świat rówieśników, szkoły i rodziny,
dopomożenie dziecku i nastolatkowi w zrozumieniu rzeczywistości oraz pozytywnego do niej stosunku,
zwrócenie uwagi na poszczególne elementy tworzywa teatralnego – muzykę, plastykę, ruch sceniczny, swobodne operowanie tekstem.
Organizatorzy liczą na różne formy teatralnej wypowiedzi; teatr plastyczny, żywy plan, muzyczny itp. Organizatorem był Ośrodek Kultury Gminy Suchy Las i PFA.
Uczestnikami były dzieci i młodzież w wieku 7 –16 lat działające w zespołach i kołach teatralnych w szkołach podstawowych, gimnazjach, placówkach opiekuńczo-wychowawczych i ośrodkach kultury na terenie Powiatu Poznańskiego.
Projekt i jego 5 edycji powiatowych współfinansowało Starostwo Powiatowe w Poznaniu * Dzień Dobry Sztuko -Konfrontacje Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych Województwa Wielkopolskiego z honorowym patronatem Marka Woźniaka Marszałka Województwa Wielkopolskiego edycje 2011, 2012 i 2013 r. umożliwiają młodemu człowiekowi podjęcie decyzji o swoim miejscu w świecie ,o jego przyszłości oraz włączeniu się w problematykę pokolenia XXI wieku. Objęliśmy opieką artystyczną najmniejszego twórcę i odbiorcę Teatru w Wielkopolsce – nastoletniego widza szkół podstawowych i gimnazjalnych. Zaprezentowaliśmy dorobek artystyczny „teatru najmłodszego” promując nowe interesujące działania artystyczne / teatr lalek, teatr przedmiotu, teatr ruchu, teatr słowa, teatr żywego planu. Dzięki partnerskiej współpracy z Centrum Kultury w Suchym Lesie (wcześniej Ośrodkiem Kultury gminy Suchy Las) Konfrontacje stały się miejscem spotkań wielkiego małego TEATRU.
W ramach założonych celów projektu objęto opieką artystyczną najmniejszego twórcę i odbiorcę Teatru w Wielkopolsce – nastoletniego widza szkół podstawowych i gimnazjalnych. Zaprezentowano dorobek artystyczny „teatru najmłodszego” promując nowe interesujące działania artystyczne / teatr lalek, teatr przedmiotu, teatr ruchu, teatr słowa, teatr żywego planu/. Zwrócono uwagę podczas warsztatów artystycznych na poszczególne elementy tworzywa teatralnego- muzykę, plastykę, ruch sceniczny i swobodne operowanie tekstem. Projekt podkreślił aktywny udział dzieci i młodzieży w działaniach artystycznych wśród rówieśników. Nastąpiła integracja i aktywizacja młodzieży oraz nauczycieli- instruktorów amatorskich teatrów szkolnych w czasie konsultacji artystycznych spektakli.
Wyłoniono przez powołaną Radę Artystyczną około 40 najlepszych zespołów teatralnych Wielkopolski i zakwalifikowano je na warsztaty w ramach II etapu Konfrontacji. Przeprowadzono warsztaty artystyczne w ramach II etapu Konfrontacji przez aktorów, scenografów i choreografów w miejscu siedzib grup teatralnych- Kalisz, Wągrowiec, Turek, Ostrowite, Szamotuły, Władysławów, Poznań, Jarocin, Krobia ,Opalenica ,Chludowo, Pobiedziska, Czerwonak, Owińska, Kożmin Wielkopolski, Witkowo, Konin, Suchy Las, Ostrzeszów, Ostrów Wielkopolski , Rogoźno , Wysoka, Stare Oborzyska, Leszno, Opalenica, Słupca , Poznań .
Zaprojektowano statuetkę –witraż WOJCIECHA – nagrodę Konfrontacji oraz wręczono je laureatom w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe klasy I-III, szkoły podstawowe klasy IV-VI, gimnazja. Jury Młodzieżowe (13 osób – po jednej osobie z każdej grupy teatralnej i jedna osoba wskazana przez Organizatora) przyznaje nagrodę specjalną w każdej kategorii wiekowej.
W projekt Dzień Dobry Sztuko wpisany jest cykl kilkudziesięciu spotkań warsztatowych prowadzonych przez profesjonalnych artystów. Zajęcia prowadzone są w trybie warsztatów artystycznych /2 godziny dla grupy/ z udziałem wyłonionych grup teatralnych /około 600 uczestników i instruktorów/. Na bazie zaproponowanego spektaklu prowadzący warsztaty dokonują korekt i przeprowadzają zajęcia z zakresu interpretacji tekstu, ruchu scenicznego, muzyki i plastyki.
Finał 18 i 19 kwietnia 2013 w Auli Gimnazjum im. JPII w Suchym Lesie
„Sen o śpiącej królewnie” Teatr Szpilka Mini Szkoła Podstawowa Nr 1 Turek
„Lis w ogródku: Teatr Szkolaczki Szkoła Podstawowa Nr 3 Wągrowiec
„Brzydkie kaczątko”’ Teatru Integracyjnego Władek Szkoła Podstawowa Władysławów
„Baśniowy ambaras” Teatr Tercja Szkoła Podstawowa Nr 3 Szamotuły
„Królowa Śniegu” Teatr My I… S Szkoła Podstawowa Nr 3 Wągrowiec
„Krzywa bajka” Teatr Szpilka Szkoła Podstawowa Nr 1 Turek
„Baśń o grającym Imbryku” Grupa Teatralna Na Fali Zespól Szkoły Podstawowej I Gimnazjum Krobia
„Esse Perfectus” – Istota Doskonała Teatr Ado Ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Dla Dzieci Słabo Słyszących I Niesłyszących Nr 2 Kalisz
„Męczeństwo Piotra Ohey’a „Grupa Teatralna Przy Gimnazjum Ostrowite
„Brzydkie Kaczątko”” Teatr Awaria Niepubliczne Gimnazjum Jarocin
Pokolenie” Teatr W Przejściu Gimnazjum Nr 26 W Zespól Szkół Ogólnokształcących Nr 4 Poznań
poza Konkursem
„Metamorfozy” Studio Teatralne Próby Centrum Kultury Zamek W Poznaniu
„Faust Grupa” Teatralna Niegrzeczne Dzieci Ośrodek Kultury Gminy Suchy Las
„Czarny Rodrygo czyli postrach Paryża „Teatr I... My Wągrowiec I Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapeutyczny W Gołańczy
* Konfrontacje Teatralne Parasol 2012 które objęły opieką artystyczną-parasolem młode zespoły teatralne dziecięce, gimnazjalne i młodzieżowe powiatu poznańskiego. Zainteresowaliśmy kilkudziesięcioosobową grupę młodych twórców Teatru nowymi działaniami artystycznymi i warsztatowymi ze szczególnym uwzględnieniem kultury wysokiej. Została poszerzona wiedza i umiejętności artystyczne młodych odbiorców i twórców oraz ich artystycznych przewodników – instruktorów poprzez udział w warsztatach i spotkaniach instruktażowych dotyczących prezentowanych spektakli. Zaprezentowany został dorobek artystyczny „ młodego teatru” –nastąpiła integracja nastoletnich aktorów poprzez wystąpienie we wspólnym zdarzeniu artystycznym „Burza”. Dzieci, gimnazjaliści i młodzież licealna wzięła aktywny udział w działaniach artystycznych wśród rówieśników pod opieką profesjonalnych artystów. Nastąpiła integracja i aktywizacja młodzieży oraz
nauczycieli - instruktorów amatorskich teatrów młodego widza podczas spotkań warsztatowych
Zorganizowaliśmy finał Konfrontacji Teatralnych PARASOL jako całodniowe spotkanie ze SZTUKĄ
( młodzi artyści wykonywali własnoręcznie kostiumy, w których wystąpili w spektaklu „Burza”, odbywały się próby sytuacyjne w plenerze, oraz na scenie Domu Kultury w Przeźmierowie. Dzieci, gimnazjaliści i młodzież licealna oglądała spektakle swoich kolegów spontanicznie reagując na wszelkie smaki i uroki teatralnej sztuki, integrowała się podczas chwil odpoczynku kreując różnorodne zabawy i prowokując improwizowane sytuacje sceniczne.
W warsztatach wzięło udział około 120 młodych artystów z następujących zespołów:
Grupa Teatralna KATASTROFA z Jankowic /gimnazjalistki i licealistki/
opieka artystyczna-Izabela Buksa
Grupa Teatralna NIEGRZECZNE DZIECI z Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las /licealiści/
opieka artystyczna –Bogdan Żyłkowski
Teatr POMPON z Gminnego Ośrodka Kultury SOKÓŁ w Czerwonaku,/dzieci starsze/
opieka artystyczna –Anna Rozmianiec
Zespół ANIOŁY Z III KLASY z Zespołu Szkól im. Konstytucji 3 Maja w Pobiedziskach Letnisku/ dzieci młodsze/
opieka artystyczna –Halina Czajka
Grupa Teatralna FANTAZJA II ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Wybickiego w Czerwonaku /dzieci starsze i młodsze/
opieka artystyczna –Lidia Trybuś
Zespół BEZ NAZWY ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Wybickiego w Owińskach /dzieci starsze , młodsze i gimnazjaliści/
opieka artystyczna –Dorota Garczarek
GRUPA TEATRALNA z Domu Kultury w Przeźmierowie/dzieci i gimnazjaliści
opieka artystyczna -Katarzyna Grajewska
Zespół NA NIBY z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Suchym Lesie
opieka artystyczna –Magdalena Wawrzyniak, Małgorzata Bundyra-Warańska
Grupa Teatralna PRZY OKAZJI z Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie Podgórnym
opieka artystyczna- Grażyna Smolibocka
Zasadniczą jednak wartością projektu jest zadowolenie ponad 140 –osobowej grupy aktorów i instruktorów spędzających aktywnie czas pod przeźmierowskim słońcem, pomiędzy sosnami, podczas rysowania kostiumów -prezentów, ćwiczenia scen do spektaklu plenerowego czy pluskania w 30-metrowej „tkaninowej” wodzie. Młodzi aktorzy szlifowali swoje spektakle w czasie prób na scenie z udziałem elektryka i akustyka, tworzyli oryginalne koszulki z elementami ekologicznymi pod okiem scenografa, realizowali układy taneczne podczas prób sytuacyjnych a także wystąpili w plenerowym widowisku wspólnie z aktorami Studia Teatralnego Próby CK Zamek w Poznaniu na terenie domu kultury . Była grochówka, owoce, słodycze, napoje i była radość obcowania z innymi artystami, wymiana doświadczeń i propozycje wspólnych działań. Kilkunastogodzinne spotkanie (w godz.10 00-20 30) z TEATREM przyniosło szereg emocji i niespodzianek dla uczestników i dało ogromną satysfakcję dla organizatorów. Spotkały się zespoły mające kilkunastoletnią tradycję twórczej ekspresji jak i grupy tworzące teatr w klasie na doraźne potrzeby szkoły i środowiska. Artystyczna forma prezentowanych przedstawień i mnogość problemów z jakimi borykają się młodzi ludzie jest zastanawiająca. Pasja z jaką zderzają teatralną rzeczywistość z realnym widzem jest niezwykła. Możliwość skonfrontowania artystycznych umiejętności z innymi aktorami nieoceniona.
Dla Poznańskiej Fundacji Artystycznej była to kolejne spotkanie Teatru z najmłodszym i dorastającym widzem, przygotowujące go do kontaktu ze sztuką – zarówno jako odbiorcy, twórcy i jednocześnie wykonawcy. Kilkanaście spotkań warsztatowych odbywających się w siedzibach zespołów praz podczas prób sytuacyjnych w Domu Kultury w Przeźmierowie zaowocowało wspólnym widowiskiem „Burza”, żeby ten parasol mógł ich dziecięcą i nastoletnią wrażliwość chronić.
Jesteśmy przekonani, że Konfrontacje Teatralne Parasol 2012 istotnie przyczyniły się do upowszechnienia kultury wśród dzieci i młodzieży powiatu poznańskiego, były elementem integrującym społeczność rówieśników. Prezentacje spektakli umożliwiły zaproszonym grupom poszerzenie wiedzy o trudnej sztuce Teatru.
*merytoryczna i artystyczna opieka przez 10 sezonów artystycznych projektu Gminnego Ośrodka Kultury „SEZAM” w Tarnowie Podgórnym – Teatr w każdej wiosce
Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce, swój początek ma w 2002 roku. Jego celem jest angażowanie w kulturę dzieci i młodzieży poprzez tworzenie zespołów teatralnych we wszystkich miejscowościach gminy Tarnowo Podgórne posiadających świetlice /obecnie 11 zespołów/. Od października do maja młodzi teatromani spotykają się na cotygodniowych, dwugodzinnych próbach. Opiekunem każdej grupy jest instruktor –czasem nauczyciel, czasem wychowawca przedszkolny, czasem aktor czy kierownik literacki zawodowego teatru . Nad całością projektu czuwają koordynatorzy, którzy inspirują małych artystów do realizacji własnych, autorskich spektakli a także opracowują scenariusze dramaturgów piszących dla dzieci i młodzieży. Raz w miesiącu prowadzą zajęcia warsztatowe i udzie-lają fachowych i niezbędnych przy realizacji przedstawienia wskazówek i rad. Ze wszystkimi zespołami współpracują: scenograf, choreograf oraz kompozytor, którzy podczas spotkań warsztatowych rozwijają wyobraźnię plastyczna, ruchową, muzyczną małych artystów oraz uwrażliwiają je na przeróżne elementy TEATRU. Uczestnicy projektu, oprócz corocznego finału, gdzie konfrontują swoje umiejętności pracy w zespole teatralnym mają dodatkowe okazje spotkań integracyjnych - spotkania wigilijne i zaduszkowe, wyjazdy do profesjonalnych teatrów a także wyjazdowe warsztaty artystyczne. W sumie w projekcie bierze udział corocznie ok. 120 młodych aktorów w wieku 4-17 lat.
"Teatr w Każdej Wiosce" współtworzyli artyści związani z Poznańska Fundacją Artystyczną, którzy zapewniają opiekę merytoryczną projektu.
koordynatorzy projektu -Jolanta Tepper, Bogdan Żyłkowski
choreografia- Beata Bąblińska scenografia- Agnieszka Gierach muzyka -Tomasz Mazur Podczas przygody dzieci z teatrem powstało plenerowe widowisko „Żywioły” grane w plenerze – na łące, trawniku, przestrzeni otwartej. Ponad setka młodych aktorów opowiada o serdecznej koeg-zystencji powietrza, wody, ziemi i ognia. Ptaki budzą się do życia, uczą fruwać , wykonywać skomplikowane powietrzne akrobacje –snują pieśń o wolności. Wstęga wód łączy się w rzeki, strumienie i morza ukazując barwny świat wodnych przestrzeni. Łąka zmienia się w miejsce rywalizacji zwierząt i ludzi, którzy jednoczą się wobec przychodzącego z zewnątrz zagrożenia. Smok symbolizu-jący ogień najpierw osacza ludzi i zwierzęta by w konsekwencji zostać przez nich wchłoniętym. Fruwające tkaniny - białe ptaki, niebiesko-pomarańczowe ryby, żółte słońce, czerwone zwierzęta, smoczy stwór w barwach tęczy oraz kolorowe kostiumy dzieci i młodzieży wyczarowują świat PIĘKNY, WSPÓLNY, HARMONIJNĄ WSPÓŁPRACĄ DRGAJĄCY.
Jest to wypowiedź artystyczna kilku twórców związanych z poznańskim środowiskiem teatralnym / oryginalny scenariusz , kostiumy i muzyka przygotowane specjalnie dla tego widowiska/ dla których praca z dziećmi i młodzieżą jest potwierdzeniem tezy, że teatr amatorski jest Sztuką Prawdziwą a forma teatralnej wypowiedzi może wielu zadziwić.
scenariusz – Agnieszka Gierach, Bogdan Żyłkowski
reżyseria - Bogdan Żyłkowski
scenografia –Agnieszka Gierach
muzyka – Robert Kanaan
plastyka ruchu – Beata Bąblińska
współpraca –Aleksandra Czajka, Katarzyna Grajewska, Anna Dzięcioł, Renata Piter, Regina Piszcz, Teresa Mańczak, Małgorzata Peczyńska, Zofia Michałek, Marta Kabsch, Szymon Kostecki, Jolanta Tepper TEATR Ta przestrzeń nieskończona, góra niezdobyta, byt wszechobecny. To pojęcie nie mające początku i końca, bezkresna kraina w której nie istnieją strony świata, czas miesza przyszłość z przeszłością, patos podszyty jest śmiesznością a zabawa zyskuje wymiar filozoficznej rozprawki. Ten stan ciągłego zauroczenia światem, zafascynowania nieobliczalnością ludzkiej duszy, smakowania różnorodności typów, postaw i stanowisk - ciągłe Nienasycenie i Radość. W wiejskiej świetlicy na próbach, w domu kultury podczas prezentacji, w kawiarni przy ustalaniu repertuaru, w domu podczas wertowania dziesiątków scenariuszy, w biegu między Rumiankiem a Sadami, w kulisach z ostatnimi uwagami, w pomieszczeniach z kilometrami tkanin, tysiącami śrubek, zipów i nakrętek, w aucie jadącym na rozpoczętą próbę, w rozmowie z dzieciakami, w tłumaczeniu niezrozumiałych zagadek scenicznego życia ,w sporze o najdoskonalszy kształt spektaklu, w sugestii ruchu , w sły-szeniu śpiewu , w zadziwieniu drugim człowiekiem. KAŻDEJ chwili teatralnego zamyślenia. WIOSCE! Bogdan Żyłkowski